PÅVIST ULOVLIGHETER. NGIs rapport bekrefter at det er tatt ut masse fra vestveggen i Meren masseuttak, til tross for at kommunestyret i 2006 vedtok stans av uttak fra denne veggen.
NGI: Ulovlige uttak fra sandtaket på Meren
- Det er en enorm lettelse å få en slik bekreftelse.
Det sier May-Britt Nystrøm og Nils Paul Meren, som bor like ved kanten av vestveggen i Meren masseuttak.
De har lenge hevdet at det er blitt tatt ut masse fra vestveggen etter at kommunen i desember 2006 beordret stans i uttaket fra denne delen av sandtaket.
GLADE FOR AVKLARING. - Vi er glade for at geoteknikerne er kommet til samme konklusjon som oss, og at vi har fått avklart at det vi har hevdet hele tiden, stemmer, sier Nystrøm.
Nå håper hun at kommunen vil sørge for jevnlige kontroller av at forbudet overholdes i framtiden.
- Vi kommer til å gå på befaringer også i framtiden, og dersom vi oppdager noe vi mener kan være i strid med vedtakene som gjelder for sandtaket, vil vi sende en landmåler for å se nærmere på stedet, sier juridisk rådgiver André Braa Hotvedt i Lier kommune.
MÅ TILBAKEFØRE MASSER. Det er Asker og Bærum Transportsentral som står for driften av sandtaket på Meren, og i tidligere svarbrev til Lier kommune har de hevdet at de verken har tatt ut eller kjørt til ny masse etter at de fikk beskjed om forbudet.
Nå viser altså rapporten fra Norges Geotekniske Institutt (NGI) det stikk motsatte, nemlig at det fra sommeren 2007 til sommeren 2008 er tatt ut masser fra det aktuelle området.
Derfor har transportsentralen nå fått krav fra Lier kommune om å fylle tilbake masser der hvor det er gjort ulovlige uttak, innen 31. oktober. Dersom det ikke skjer, vil kommunen komme med pålegg om tilbakeføring av masse, og gi varsel om tvangsmulkt på 10.000 kroner og dagmulkter på 1500 kroner.
VARSLER TVANGSMULKTER. Kommunen vurderer videre å fatte vedtak om tvangsmulkt for å sikre at det ikke tas ut mer masse fra vestveggen i framtiden. Dersom det skulle skje vil en eventuell tvangsmulkt komme opp i 15.000 kroner som et engangsbeløp, og dagmulkter på 2500 kroner.
Asker og Bærum Transportsentral må uansett betale saksbehandling for de timene kommunen har brukt på saken, som foreløpig utgjør en sum på 7083 kroner. De må også dekke kommunens utgifter til sakkyndig bistand fra Tandberg Oppmåling AS og NGI, på 22.875 kroner.
Transportsentralen ønsker ikke å kommentere saken overfor Lierposten.