NYE BILER.: Folk fra Lier kjøpte i fjor 1.837 splitter nye biler. Den mest populære bilen i Lier kommune var i fjor, som året før, VW Golf.
Liungene digger Golf
I fjor kjøpte nesten 2000 liunger seg splitter ny bil. I dag kan vi presentere topp 20 over modellene de lot seg friste av. Helt på topp ruver VW Golf.
I løpet av fjoråret ble det solgt drøyt 138.000 helt nye personbiler til nordmenn. Dette er rett over 10.000 flere biler enn året før.
Bra økning
Økningen i Norge betyr at nordmenn tilsynelatende har hatt økt kjøpeevne- eller vilje. Det er faktisk snakk om en økning på over åtte prosent her til lands. Det er tall fra Opplysningskontoret for Veitrafikken (OFV) som viser dette. I Lier har det vært en enda større økning.
Det var totalt 1.837 personer med adresse i Lier kommune som kjøpte helt ny personbil i fjor, viser statistikken. Dette er en økning på 181 biler fra året før. Sett opp mot landsoversikten er det en bedre utvikling i Lier, all den tid det utgjør en vekst på pene 10,9 prosent. Statistikken sier ingenting om hvor bilene er kjøpt. Om en fra Lillesand kjøper ny bil i Oslo, så er den like fullt med i våre tabeller.
Vinneren i Lier
Det er vel forsvarlig å kåre VW Golf til vinner i Lier kommune, så lenge det er denne modellen det har gått flest av til nybilkjøperne i kommunen. Totalt var det 136 liunger som handlet en flett ny VW Golf i løpet av året som har gått. Den har dermed en markedsandel på 7,4 prosent her.
Videre på listen ser vi at Skoda Octavia kaprer andreplassen i Lier, med 113 solgte. Nybilbronsen i Lier går til VW Passat, som 103 har kjøpt. Volvo V70 lå på andreplass i fjor, bak Golf-en. I år har V70-en havnet på femteplass i Lier, bak kollegaen V60.
Pop Golf
Det er liten tvil om at VW Golf bokstavelig talt er den store folkebilen i Norge, også i 2011. Det ble solgt hele 7.370 varianter av den til nordmenn i fjor. Markedsandelen har imidlertid gått ned fra 6,4 prosent til 5,3 prosent.
Andreplassen er tatt tilbake av kollegaen VW Passat, etter at Volvo V70 «lånte» den året før. Det ble solgt 4.608 Passat-er i fjor, som er en andel på 3,3 prosent i Norge. Opp på tredjeplass har Ford Focus klatret, med pene 4.437 solgte (3,2%).
Mitsubishi ASX har på landsbasis lagt seg på fjerdeplass, mens Volvo V70 har falt til femteplass. Toyota Avensis og Nissan Qashqai, som følger deretter, har begge hatt en liten nedgang det siste året.
Nye biler i Buskerud
Innbyggerne i Buskerud kjøpte i løpet av fjoråret totalt 9.473 nye personbiler. Dette er 539 flere enn året før, noe som betyr en økning på seks prosent.
De tre på topp i Buskerud er VW Golf, VW Passat og Skoda Octavia.